Herbata imbirowa, a właściwie napój imbirowy towarzyszy mi każdej jesieni w okresie przeziębień. Działa profilaktycznie, pomaga w infekcjach gardła, rozgrzewa oraz uspokaja.
Imbir nie tylko leczy przeziębienia, ale ułatwia trawienie, łagodzi mdłości czy bóle miesiączkowe, dba o jamę ustną i leczy migreny. Polepsza również krążenie krwi oraz zwiększa koncentrację.
Kupując go wybierzcie te wieksze okazy, zawińcie szczelnie w ręcznik papierowy, następnie w torebkę foliową i przechowujcie w lodówce.
Herbatkę robię na dwa sposoby. Zaparzam czarną herbatę i dodaję pokrojony imbir, sok z cytryny, a całość dosładzam miodem. Druga opcja, po którą sięgam najczęściej to zwykły wrzątek z tymi samymi dodatkami. Choć niekiedy różnią się one od siebie. Wszystko zalezy od tego, czym akurat dysponuję.
Nie żałuję imbiru, kroję w plastry i delikatnie rozcieram łyżeczką, dzięki czemu imbir daje ostrzejszy smak, wręcz piecze w język. Ten smak bardzo lubię.
PS. Już wkrótce zaproszę Was na ciasteczka imbirowe.
Przepis własny
SKŁADNIKI:
gorąca woda
1/2 cytryny
kawałek świeżego imbiru (ok. 3-4 cm)
1 łyżka miodu
DODATKI OPCJONALNE:
laska cynamonu
kilka goździków
szczypta kardamonu mielonego
plasterki pomarańczy lub limonki
Gotujemy wodę. W tym czasie obieramy imbir za pomocą małej łyżeczki. Kroimy w cienkie plasterki i wkładamy do szklanki. Przeciskamy sok z cytryny i wlewamy. Łyżeczką delikatnie rozcieramy imbir, dzięki czemu da nam więcej smaku (i ostrości). Możemy go również przecisnąć przez praskę lub zetrzeć. Wlewamy wodę i na chwilę przykrywamy szklankę spodeczkiem.
Napój dosładzamy miodem, mieszamy i niezwłocznie pijemy.
Bon Appétit!
uwielbiam imbir :) taka herbatka jest przepyszna :)
OdpowiedzUsuńHerbatka imbirowa to coś dla mnie - jestem strasznym zmarzluchem, a imbir wspaniale mnie rozgrzewa.
OdpowiedzUsuńIdealny napój na jesienne chłody. Czekam niecierpliwie na przepis na ciasteczka :)
OdpowiedzUsuńIdealna dla mnie na rozgrzanie :)
OdpowiedzUsuńPyszne ale polecam dodać miód i cytrynę jak napoj sie ochłodzi do temp. Ok. 40 st bo wysoka temperatura zabija vit. C i dobroczynne składniki miodu
OdpowiedzUsuńDziękuję za radę. Oczywiście wiem o tym. Nie zaznaczyłam w przepisie, bo to kwestia gustu czy ktoś dosładza herbatkę czy nie. A kto słodzi miodem ten wie jak z miodem postępować.
Usuń