niedziela, 10 maja 2015

Recenzja książki "Francuzki nie tyją" Mireille Guiliano

Francuzki nie tyją - recenzja

No to dziś Wam zdradzę najwięszy sekret szczupłych i pięknych Francuzek :-) 
Kiedy poinformowałam Was na Facebooku, że otrzymałam tę książkę moja koleżanka skomentowała to następująco: "Agatko, one nie tyją, bo gotować nie umieją. Lepiej nie czytaj tej książki, bo zatracisz swoje umiejętności. Nie ufaj nigdy chudemu kucharzowi".

Święte słowa. Coś w tym jest. Ale nie kierując się stereotypami, ani żadnymi opiniami postanowiłam przyjrzeć się uważnie tej książce. 

"Francuzki nie tyją" Mireille Guiliano to już kolejna książka tej autorki. W tej znajdziemy masę przepisów i porad kulinarnych. Receptury na proste posiłki rodem z Francji, ale nie tylko.  Książkę urozmaicają opowieści z tak odległych zakątków jak Nowy Jork czy Prowansja.  Są tu rodzinne anegdoty i wspomnienia, co czyni książkę jeszcze ciekawszą.
Każda z nas wie, że diety cud nie mają racji bycia. Żadna kobieta nie jest w stanie zrezygnować z dobrego jedzenia i przyjemności rozkoszowania się nim. Zamiast serii wyrzeczeń i katorżniczych ćwiczeń autorka oferuje sprawdzone receptury i tricki, dzięki którym możemy czerpać radość z życia, zachować młodość i zgrabną sylwetkę.
Sama coś o tym wiem, bo nigdy nie ulegałam modnym dietom, ani nie rezygnowałam z dobrego posiłku, gryząc liść sałaty. To nie dla mnie!
Wiem, że najważniejsza jest zbilansowana dieta połączona z aktywnością ruchową, dzięki czemu nie mam nadwagi, a niczego sobie nie żałuję.
Jak widać zgadza się ze mną autorka, która wyznaje podobne zasady.

Spis treści to:

 • Śniadania i brunch
 • Niektórzy mówią na to lunch
 • Obiad, to znaczy kiedy?
 • Jedz ryby i warzywa
 • Desery - słodkie, czekoladowe i cała reszta
 • Partytura
 • Co powiesz na łyk szampana
 • Uprzedzam Wasze pytania
 • Kiedy wreszcie staniesz przy kuchni

Może powinnam opisać poszczególne części książki, jednak skupię się na ostatnim rozdziale: Kiedy wreszcie staniesz przy kuchni. Właśnie od tego momentu zaczęłam czytać tę książę, mimo że znajduje się już na samym końcu. To zbiór "cytatów i mądrości", jakie wyznaje Mireille. Oto kilka z nich, które najbardziej utkwiły mi w pamięci:
 • Gotowanie jest bezsprzecznym aktem miłości, a każdy, kto gotował przez całe życie, wie, że dogadzanie innym jest wielką przyjemnością, choć jeśli w dzień gotujesz obiad, możesz mieć czasem dosyć.
 • Gotowanie odżywia ciało i duszę.
 • Gotowanie jest wychowawcze; przy stole wpajamy dzieciom szacunek dla jedzenia, odpowiedzialność za swój organizm, uczymy sztuki konwersacji, manier i stosunku do przyjemności.
 • Gotowanie jest sexy-jak pocałunek jest wyrazem emocji, tworzy więź między ludźmi, jest doswiadczeniem zmysłowym, angażującym wszystkie zmysły.
Sami widzicie, że to niezwykła książka kulinarna, z którą warto się zaprzyjaźnić. Można skorzystać tu z przepisów, przenieść się do niezwykłych miejsc, a także pośmiać się wraz z autorką i nabrać dystansu do siebie samego.


Do kolejnego przeczytania,

AGATA


Wydawnictwo: Albatros
Okładka: Miękka zintegrowana
Ilość stron: 304
Cena: 35 zł
Data wydania: 18.02.2015

1 komentarz:

 1. Zastanawiałam się nad tą książką teraz wiem, że się skusze! Książką, którą osobiście kocham to "Dlatego Francuzki są takie sexy"

  OdpowiedzUsuń


Dziękuję wszystkim za komentarze :) Mam nadzieję, że moje przepisy przypadną Wam do gustu :)
Fotografujcie potrawy z moich przepisów i przesyłajcie na maila: boronappeetit@gmail.com