Strony

poniedziałek, 29 grudnia 2014

Kawa cynamonowa-przepis

Przepis na kawę z cynamonem

Kawa cynamonowa dla wielbicieli słodszych kaw. Do jej przyrządzenia niezbędny będzie syrop cynamonowy, który prezentowałam w jednych z ostatnich postów. Przepis na niego znajdziecie TUTAJ.
Kawa, która szczególnie smakuje zimą, jest mocno korzenna za sprawą cynamonu. Ważny jest oczywiście gatunek kawy, dlatego postawcie na jakość. Ja do parzenia kawy używam ekspresu ciśnieniowego, który mieli ziarenka kawy, dzięki temu wiem, że oddaje jej pełen aromat. A do tego puszyste, spienione mleko...

wtorek, 23 grudnia 2014

Trufle piernikowe

Trufle na Boże Narodzenie

Trufle piernikowe przygotowane z serka mascarpone i gorzkiej czekolady. Prościej się nie da, a mogą stanowić doskonały prezent jadalny z okazji Świąt. Jeśli więc jeszcze nie macie prezentu gwiazdkowego zakasajcie rękawy i zróbcie domowe trufle. Taki prezent ucieszy każdego. 
Swoje trufle obtoczyłam w kakao i udekorowałam płynną czekoladą w 3 kolorach: zieloną, czerwoną i białą.

niedziela, 21 grudnia 2014

Syrop cynamonowy do kawy

Syrop cynamonowy-przepis


Syrop cynamonowy do zrobienia w dosłownie tyle, ile gotujemy wodę na herbatę. Dla wielbicieli cynamonu, słodkich kaw, herbat, grzanego piwa, a także trafny pomysł na prezent.  Może być przechowywany dość długo, ponieważ konserwuje go cukier.
Wystarczy niewielka ilość by zamienić zwykłą kawę w niezwyczajny napój.
Z pewnością znacie tego typu kawy z kawiarni sieciowych. Ja nigdy po nie nie sięgam, bowiem są dla mnie za słodkie. A że nie słodzę herbaty od dzieciństwa, a do kawy wrzucam zaledwie 3 maleńkie kryształki cukru kandyzowanego, to każda z tych kaw przyprawia mnie o mdłości. Na szczęście reszta rodziny lubi takie dodatki do kaw, więc mam dla kogo je robić.

Jeszcze przed Świętami zamierzałam Wam zaprezentować syrop piernikowy, jednak z braku czasu nie zdążę :-(

piątek, 19 grudnia 2014

Piernik z suszonymi śliwkami

Piernik z suszonymi śliwkami - przepis

Elegancki i dostojny Pan Piernik z suszonymi śliwkami. Doskonały w smaku i niezwykle prosty. Jego doskonałość polega na tym, że wykorzystujemy do niego upite w rumie suszone śliwki, które w mocno korzennym cieście komponują się wybornie. Pięknie rośnie, ładnie się kroi i nie jest bardzo suchy.
Jeden z lepszych pierników, które możemy w dodatku przygotować last minute. 
Cieszę się, że natrafiłam na ten przepis, bo taki pomysł na piernika krążył w głowie mi od dawna.
Polecam Wam przetestowanie go na najbliższe święta. Nie zawiedziecie się, a oczarujecie rodzinę i bliskich. 
Jeśli piernik będą spożywały również dzieci pomińcie rum, a zastąpcie go esencją herbacianą.

czwartek, 18 grudnia 2014

Krokiety z kapustą i grzybami

Krokiety z kapustą i grzybami - przepis

Krokiety z kapustą i grzybami to moja kolejna propozycja na wykorzystanie farszu z tego przepisu. Były już drożdżowe paszteciki również doskonale pasujące do barszczu, a teraz zapraszam Was na krokiety.
Są bardzo proste do zrobienia, a smakują wybitnie! To staropolskie danie podawane zawsze na Święta Bożego Narodzenia. Rozpowszechnione również na kolację sylwestrową.
Warto zrobić je wcześniej i zamrozić. A tuż przed Świętami ubędzie nam pracy :-)

środa, 17 grudnia 2014

Paszteciki drożdżowe z kapustą i grzybami

Przepis na drożdżowe paszteciki z kapustą i grzybami

Staropolskie paszteciki z ciasta drożdżowego wypełnione farszem z kapusty kiszonej, pieczarek i grzybów. Podawane najczęściej do barszczu w Święta Bożego Narodzenia. 
Proces przygotowania tych pasztecików najlepiej rozłożyć na dwa dni i przygotować dzień wcześniej farsz. Nie tylko ułatwi to nam pracę, ale również farsz zyska na smaku.
Dodatkami, które wzbogacą tradycyjny smak mogą być np. wędzone śliwki, rodzynki czy żurawina. Warto również spróbować wersji z pomidorami. Paszteciki możecie zamrażać w szczelnych pojemnikach. Potem łatwo "odgrzać" w piekarniku.

Przepis na postną kapustę znajdziecie w poprzednim poście!

poniedziałek, 15 grudnia 2014

Kapusta z grzybami i pieczarkami

Przepis na kapustę z grzybami

Kapusta z grzybami i pieczarkami to danie postne, na pozór bardzo zwyczajne robione najczęściej w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Z pewnością znacie ją doskonale ze swoich domów.  Podawana jest w takiej postaci najczęściej solo lub z chlebem. Również stanowi doskonały farsz, którym możecie nadziać pierogi, krokiety, paszteciki lub drożdżowe paszteciki czy kapuśniaczki. Lubię, kiedy kapusta jest konkretnie przyprawiona, dlatego dobrze, kiedy jest kwaśna! Używam też świeżo zmielonego pieprzu w sporej ilości. Na same Święta jednak przygotowuję kapustę z samych grzybów. Tylko grzyby nadają jej odświętnego charakteru. Zwłaszcza, jeśli grzyby zbiera się samodzielnie, a miałam ku temu wielokrotnie okazję tej jesieni co wiecie już z Facebooka. Zresztą zbieranie grzybów towarzyszy mi od dzieciństwa. To zajęcie bardzo mnie relaksuje i co tu dużo mówić, mam do tego oko i spryt :-)
Ale wracając do kapusty tym razem jednak przygotowałam wersję zarówno z pieczarkami jak i z dodatkiem grzybów. Mam nadzieję, że Wam posmakuje!

piątek, 12 grudnia 2014

Pani Walewska

Przepis na Panią Walewską

Pani Walewska, zwana również Pychotką, to bardzo lubiane u mnie w domu ciasto. Do tej pory robiłam je z innego, sprawdzonego przez mamę i przeze mnie przepisu. Tym razem postanowiłam wykorzystać przepis odrobinę inny. Różnica polega m.in na zwiększeniu ilości jajek i innych proporcji. Przez co ciasto wychodziło mi wcześniej niskie.  
Pani Walewska pasuje na wszelkie okazje rodzinne. Jest również doskonała na Święta Bożego Narodzenia i do tej kategorii zapisuję to ciacho :-)

środa, 10 grudnia 2014

Łosoś z patelni na Święta

Łosoś smażony na maśle

Łosoś z patelni na święta to szybka propozycja dla tych, którzy za karpiem nie przepadają i na Wigilię wybierają inne ryby. Łososia wystarczy krótko smażyć na patelni, dlatego danie nie jest skomplikowane.
Siła tkwi w dodatkach, które możecie przygotować wcześniej. Warto zrobić ich kilka, a wtedy takie danie wpisuje się przede wszystkim w menu bożonarodzeniowe.
Ja zaproponowałam chutney z czarnej porzeczki. To podpatrzony u Jamiego O. pomysł, który przygotowuje taki chutney z różnych owoców jako dodatek do mięs i ryb. Zresztą dobrze mi znany, ponieważ w moim domu rodzinnym podaje się np. pieczonego indyka z nadzieniem, a do niego borówkę brusznicę przygotowaną na sposób słodko-wytrawny. Tak się złożyło, że posiadam większą ilość własnego dżemu porzeczkowego, a do łososia (i do indyka lub kaczki, ale o tym w innym wpisie) moim zdaniem pasuje on idealnie. Wszystko okraszone również posiekanymi pistacjami, dzięki czemu danie zyskuje na swojej wyjątkowości. Jest to jedno z moich ulubionych dań rybnych i mam nadzieję, że i Wam posmakuje. A może zagości na stole wigilijnym lub jako główne danie w dniu Bożego Narodzenia. 

wtorek, 9 grudnia 2014

Śledzie w marynacie korzennej

Śledzie korzenne

Śledzie w marynacie korzennej znalazłam w Magazynie Kuchnia całkiem przypadkowo, szukając nowych inspiracji na kolejne śledziowe przepisy. Na moim blogu znajdziecie dużą ilość tych przepisów. Są to sprawdzone receptury, które znam od lat. Wiele z nich powstało w wyniku eksperymentów i zostało ze mną do dziś. Teraz jednak otwieram się na zupełnie nowe połączenia smakowe, w których główną rolę odgrywają śledzie (śledzie w sosie kawowym? Czemu nie?). Interesuje mnie również proces przygotowania. Z chęcią spotkałabym się z jakimiś kucharzami (Mistrzami!!!), którzy potrafią ze śledzia wyczarować danie godne uwagi, ale również dzieło, tak zaskakujące, że mnie może nigdy nie przyszłoby do głowy. I choć ten przepis nie jest niczym nowym, czy odkrywczym to zamieszczam go bez wahania. Kubki smakowe zwariują! To naprawdę bardzo smaczne śledzie.

poniedziałek, 8 grudnia 2014

Cytrynówka świąteczna

Przepis na szybką cytrynówkę

Cytrynówka świąteczna to odsłona tradycyjnej wersji cytrynówki, którą znajdziecie TU.
Niezmiennie od dawna cieszy się dużym zainteresowaniem na blogu, co bardzo mnie cieszy i stanowi pewnego rodzaju wyróżnienie.
Dlatego też postanowiłam podzielić się z Wami wersją świąteczną, która powstaje w sposób ekspresowy. Różnica polega na dodaniu do nalewki cynamonu oraz goździków,  ale także sposób przygotowania jest nieco inny.
Nalewka jest niemal natychmiast gotowa do wypicia i nic nie ujmuje jej smaku. Jak dla mnie przepyszna, a zachwyty podziela cała rodzina. Zazwyczaj robię od razu z podwójnej porcji.
Polecam na Święta,  ale nie tylko, bo to naprawdę sprawdzony przeze mnie przepis, który stosuję od lat i sama go dopracowałam do obecnego stanu, który jak dla mnie jest idealny. Również polecam jako tzw. "prezent jadalny/pijalny" z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

niedziela, 7 grudnia 2014

Przepisy na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia już tuż tuż. Jako że na blogu uzbierałam całkiem pokaźną ilość przepisów świątecznych postanowiłam je zebrać w jednym miejscu. Mam nadzieję, że dzięki temu będzie Wam łatwiej poruszać się po blogu i dokonać trafnych wyborów, dotyczących menu na ten niezwykły czas w roku. Oczywiście będę robić systematycznie aktualizację.

piątek, 5 grudnia 2014

Babeczki czekoladowe z likierem Baileys

Czekoladowe babeczki wilgotne

Babeczki czekoladowe z likierem Baileys to pyszne, małe maleństwa, które sprawdzą się na nie jednym Christmas Party lub na same Święta Bożego Narodzenia. Rozpływają się w ustach, mocno czekoladowe, lekko chrupiące za sprawą migdałów i groszków czekoladowych, a przede wszystkim wilgotne, dzięki Baileysowi. Po prostu pyszne!
Wykorzystałam najnowsze w mojej kolekcji foremki silikonowe, ale sprawdzą się zwykłe formy na muffiny lub inne kształty głębszych foremek.

środa, 3 grudnia 2014

Keks angielski

Najlepszy keks angielski


Keks angielski to ciasto uniwersalne, które choć kojarzy się z Bożym Narodzeniem pasuje na wiele okazji. Moja przyjaciółka Ania, mieszkająca w Niemczech doszła do perfekcji w przygotowaniu tego ciasta i kiedy tylko ją odwiedzam sama proszę o powitanie tym słodkim wypiekiem, pełnym bakalii, wilgotnym i bardzo rumowym. Obok tego ciasta nie da się przejść obojętnie. Przepis zapożyczony  z Moich wypieków, ale dostałam go od Ani ze zmienioną delikatnie ilością i rodzajem bakalii.
Na święta jak znalazł! I można go przygotować z dużym wyprzedzeniem. Jest tak wilgotny, że przetrzyma kilka dni.  A nawet smakuje lepiej :-)
W cieście użyłam ogromnej ilości koryntek, sułtanek, żurawiny, skórki pomarańczowej i limonkowej, drobno posiekanych moreli i mieszanki zakupionej w Niemczech, składającej się z jagód, malin, czereśni i żurawiny. Użyjcie jednak takich bakalii, jakie macie pod ręką i jakie lubicie.

poniedziałek, 1 grudnia 2014

Smażone śledzie w marynacie octowej

Przepis na świąteczne śledzie w marynacie z octu

Smażone śledzie w marynacie octowej to moja kolejna śledziowa propozycja. Jak wiecie kocham śledzie pod każdą postacią. Na blogu znajdziecie kilkanaście przepisów na te ryby. Nie mogło zabraknąć tych smażonych, które również pasują na Wigilię i świąteczne spotkania. Wiem, że nie wyglądają jak typowe obsmażone śledzie z grubą zesmażoną panierą, smakują za to wybornie.
Najlepiej oczywiście użyć śledzi świeżych w całości, ale jeśli takowych nie mamy to polecam zwykłe filety matjas.
Nie rumienią się jak całe śledzie, gdyż pozbawione są prawie całej skóry, mimo to polecam je zrobić. Nie zawsze jest bowiem dostęp do tuszek śledziowych.

piątek, 28 listopada 2014

Krajanka piernikowa z marcepanem

Krajanka piernikowa z marcepanem i powidłami śliwkowymi

Krajankę piernikową z marcepanem miałam zrobić już w roku ubiegłym. O tym cieście krążą legendy. Że słodkie, że dobre, że w ustach się rozpływa. Wreszcie zakasałam rękawy i postanowiłam ją przygotować. No i rzeczywiście!Znika bardzo szybko, mimo że słodka. Dla mnie, aż za bardzo. Jednak to prawdziwa delicja, dla prawdziwych łasuchów (a takich mam w domu!).
Krajankę robi się sprawnie, bez większych trudności. Po pokrojeniu najlepiej zapakować ją w dużą puszkę (wychodzi jej naprawdę sporo) lub kilka i można ją przechowywać naprawdę długo (o ile wytrzyma Wasza silna wola).

środa, 26 listopada 2014

Ciasteczka z czekoladą i krówkami

Ciasteczka na Boże Narodzenie

Ciasteczka z czekoladą i krówkami to kruche, maślane ciasteczka wypełnione kropelkami z gorzkiej czekolady oraz krówkami. Idealne dla małych i dużych :-)
Bardzo łatwe w przygotowaniu i mogą stanowić cudowny podarek świąteczny. Takie słodkie prezenty zawsze cieszą!

poniedziałek, 24 listopada 2014

Chleb z żurawiną i pestkami dyni

Przepis na chleb z żurawiną

Chleb z żurawiną i pestkami dyni to wypiek, który kojarzy mi się z Londynem, bo tam jadłam go po raz pierwszy. Długo szukałam perfekcyjnego przepisu, który kojarzyłby się choć w ułamku z tym chlebem, który jadłam.
Jakiś czas temu natrafiłam na przepis, który uzmysłowił mi jak łatwe może być pieczenie chleba w domu (mimo moich licznych wypieków od lat). Twórcą tego przepisu jest znany Wam na pewno mistrz wypieków Jim Lahey - właściciel piekarni nowojorskiej Sullivan St Bakery. To chleb bez zagniatania, tzw. No knead bread. Bardzo prosty w przygotowaniu. Wymaga jednak czasu, ponieważ pieczenie chleba zaczynamy dzień wcześniej.

piątek, 21 listopada 2014

Krupnik korzenny - przepis

Przepis na krupnik korzenny

Krupnik korzenny, zwany staropolskim lub litewskim. Znany również jako nalewka korzenna. To trunek idealny na tę porę roku i w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Zawiera wszystko co w tym momencie najbardziej cenimy, czyli przyprawy korzenne, imbir i cytrusy. Rozgrzewa i jest świetnym prezentem świątecznym dla naszych znajomych i bliskich.
Im dłużej postoi, tym lepiej smakuje. Nabiera mocy i koloru. Mój jest dość ciemny (choć aż tak nie jest to widoczne na zdjęciach), ponieważ użyłam miodu gryczanego. Do nalewki dodałam skórkę z cytryny, ale również skórka pomarańczowa sprawdzi się smakowo. 
Miło napić się kieliszek takiego trunku, kiedy za oknem zima...

środa, 19 listopada 2014

Limoncello - przepis

Przepis na limoncello

Limoncello robiłam wielokrotnie, tak jak ulubioną przez Was cytrynówkę. W smaku nie wyczuwa się dużej różnicy, jedynie sposób przygotowania jest nieco inny.
Limoncello wywodzi się z Włoch (z Kampanii), gdzie podawane jest najczęściej w małych kieliszkach po obiedzie (czasem przed) lub jako drink z lodem i wodą gazowaną. Jest symbolem Świąt Bożego Narodzenia i towarzyszy słodkiej babce Panettone.
Ja również przygotowuję ten trunek zimą w okresie świątecznym. Rozgrzewa, uzupełnia niedobory witaminy C ;) i może również stanowić niezwykły upominek świąteczny.
Przepis zaczerpnęłam od Annabel Langbein, która do limoncello dodaje goździki. Wcześniej tego nie testowałam.
Mam nadzieję, że za jakiś czas opublikuję mój przepis na limoncello na spirytusie.

poniedziałek, 17 listopada 2014

Batoniki owsiane z amarantusem

Batoniki amarantusowe

Batoniki owsiane z amarantusem z dodatkiem suszonej żurawinyz brązowym cukrem i miodem. Może nie są light, ale zdecydowanie zachęcam do robienia takich batoników w domu. 
Z pewnością każdy z Was ma swoją recepturę na nie. Ja bardzo często eksperymentuję, dodając raz po raz inne składniki lub zmieniając proces przygotowania, czy kształt foremki. Poniższa wersja jest jednak jedną z najlepszych i najprostszych. Batoniki tuż po upieczeniu są bardzo miękkie, więc lepiej wstrzymać się z krojeniem. Z czasem twardnieją. Przechowujemy je w szklanym słoiku lub zawinięte w bawełnianą ściereczką. Wówczas również pozostają miękkie.
To dobry rodzaj przekąski, dodający energii. Polecam!

piątek, 14 listopada 2014

Ciasto Fale Dunaju z jabłkami

Fale Dunaju z jabłkami

Ciasto Fale Dunaju z jabłkami to hit lat 90. Podczas imprez rodzinnych było absolutnym faworytem. Nie należy do moich ulubionych, ale moją opinią się nie przejmujcie. Ja jestem z tych, co kochają przede wszystkim serniki i szarlotki. Ale ciastu niczego nie brakuje. Bardzo urozmaicone, składające się z dwóch warstw, jasnej oraz kakaowej, z kremem budyniowym, jabłkami oraz grubą polewą czekoladową. Pięknie się kroi, ładnie wygląda na stole. Jeśli ktoś nie znał tego ciasta z dzieciństwa, to ma okazję do nadrobienia właśnie teraz.

środa, 12 listopada 2014

Kotleciki z komosy ryżowej z tuńczykiem

Kotleciki rybne z tuńczykiem

Kotleciki z komosy ryżowej (quinoa) z tuńczykiem i pomidorami suszonymi. W stylu włoskim. Kolejny raz eksperymentuję ze zdrowymi kotlecikami i w wyniku tych eksperymentów powstały kolejne bardzo smaczne kotleciki, które podałam z prostą salsą pomidorową.
Pierwotnie podstawą miała być kasza kuskus, ale jednak moje uwielbienie do komosy i tym razem zwyciężyło. Te kotleciki są po proste uzależniające!
Smakują na zimno i na ciepło.

poniedziałek, 10 listopada 2014

Pieczona pierś z indyka

Pieczony indyk w marynacie

Dzisiejsza propozycja to pieczona pierś z indyka. Porządny kawałek mięsa (ale chudego) zamarynowany w doskonałej mieszance miodu, sosu sojowego, przypraw i ziół. Takie pieczone mięso z powodzeniem można podać na obiad. Bardzo ładnie prezentuje się po pokrojeniu na plastry. Ja podałam indyka z kaszką kuskus i sałatą. Było lekko i pysznie! Zdarza mi się jednak robić je tylko i wyłącznie do kanapek. Domowy chleb, plaster indyka z liściem sałaty i sos czosnkowy. Czy może być smaczniej?

piątek, 7 listopada 2014

Zupa brokułowa z gorgonzolą

Krem brokułowy z gorgonzolą

Zupa brokułowa z gorgonzolą, bardzo delikatna i kremowa. Najprostsza, składająca się zaledwie z kilku składników. Szybka do zrobienia. Taki zimowy comfort food.
Do zupy podałam kruszonkę z czerstwego chleba. Sprawdza się świetnie do wszelkich zup kremowych. Jeśli chcecie dopieścić smak zupy dodajcie uprażone orzechy i tyle. Polecam! Uczta dla podniebienia gwarantowana :-)

środa, 5 listopada 2014

Herbata imbirowa - przepis

Przepis na herbatę imbirową z miodem

Herbata imbirowa, a właściwie napój imbirowy towarzyszy mi każdej jesieni w okresie przeziębień. Działa profilaktycznie, pomaga w infekcjach gardła, rozgrzewa oraz uspokaja. 
Imbir nie tylko leczy przeziębienia, ale ułatwia trawienie, łagodzi mdłości czy bóle miesiączkowe, dba o jamę ustną i leczy migreny. Polepsza również krążenie krwi oraz zwiększa koncentrację. 
Kupując go wybierzcie te wieksze okazy, zawińcie szczelnie w ręcznik papierowy, następnie w torebkę foliową i przechowujcie w lodówce.

wtorek, 4 listopada 2014

Wyniki konkursu "Kocham Toskanię"


Moi Drodzy! Bardzo serdecznie dziękuję za udział w konkursie na moim blogu. Jestem niezmiernie uradowana, że wzięliście w nim udział. Z ogromnym apetytem przeczytałam wszystkie komentarze, po których byłam bardzo głodna i spragniona prawdziwej włoskiej uczty!
Niestety nagroda przypadnie tylko jednej osobie. Jest mi z tego powodu bardzo przykro i choć wybór był potwornie trudny podjęłam już decyzję.
Miło mi poinformować, że książka "Kocham Toskanię" wędruje do: Ani M.(Kobiece myśli) za komentarz: 

"Ja przygotowałabym Ci Ravioli ze szpinakiem i ricottą (podałabym je z tartym parmezanem) gdyż to wspaniałe pachnące i rozpływające się w ustach danie, myślę, że dopełnieniem byłoby tiramisu figowe!
Myślę, że to danie + deser po prostu uszczęśliwiłyby Twoje serce :)"

Kupiłaś mnie zdecydowanie tiramisu figowym, a także stwierdzeniem, że to uszczęśliwiłoby moje serce... Smacznie, prosto i od serca.
Bardzo proszę Cię o przesłanie swoich danych potrzebnych do wysyłki na adres: boronappeetit@gmail.com

Jeszcze raz dziękuję za tak apetyczne propozycje i do następnego razu!

A już jutro zapraszam na kolejny przepis.

Agata

poniedziałek, 3 listopada 2014

Tahini - Pasta sezamowa

Przepis na pastę sezamową

Tahini (arab. طحينة tahina), czyli pasta sezamowa jest podstawowym składnikiem Hummusu, pasty którą uwielbiam i mogłabym jeść bez przerwy. Do tej pory nie było na blogu przepisu na tahini, mimo że robię ją ilekroć przygotowuję hummus (nadzwyczaj często!). Nigdy nie zdarzyło mi się kupić wersji sklepowej, więc nie wiem jak smakuje, ale za to miałam niecodzienną okazję skosztować jej w odległym arabskim kraju. Tam wykorzystuje się ją do wielu celów, m.in do lodów i deserów.
Patelnie w dłoń, blender do kontaktu i zaczynamy! :-)

piątek, 31 października 2014

Zapiekanki z pieczarkami i serem

Przepis na zapiekanki z pieczarkami i serem

Czy zapiekanki z pieczarkami, serem i ketchupem nie kojarzą Wam się przypadkiem z dzieciństwem?W moim rodzinnym mieście była, a właściwie po dziś dzień stoi budka, w której takie zapiekanki można kupić. Nie wiem jak smakują teraz, ale dawniej po szkole był to obowiązkowy punkt programu i wraz z całą grupą chodziliśmy na "słynne" zapiekanki. Wówczas smakowały wybornie! Od dawna jednak przygotowuję je w domu, kiedy tylko najdzie mnie ochota. Niby takie proste, ale właśnie chodziły za mną od dawna!

środa, 29 października 2014

Sałatka z żurawiną i kuskusem

Kuskus z fetą i żurawiną

Niezwykła sałatka z żurawiną i kuskusem jest moim sprawdzonym pomysłem na obiad. Robię jej znaczną ilość i podjadam. Dobór składników nie jest przypadkowy. Każdy z nich oddaje smak i w całości tworzy sałatkę idealną. Niby nic wielkiego, a to naprawdę doskonały przepis na jesienny obiad lub lunch do pracy.

wtorek, 28 października 2014

Wygraj książkę "Kocham Toskanię"!

Konkurs "Kocham Toskanię"

Zgodnie z obietnicą zapraszam Was do udziału w konkursie na blogu Bo(ro)n Appétit, w którym możecie wygrać wspaniałą książkę "Kocham Toskanię. Kolory, smaki i zapachy". Recenzję tej książki zamieściłam całkiem niedawno. Znajdziecie ją Tutaj.
Konkurs jest bardzo prosty i wymaga udzielenia odpowiedzi na pytanie "Jaką włoską potrawę przygotowalibyście dla mnie i dlaczego taką, a nie inną?". Jak wiecie jestem wielką fanką kuchni włoskiej (co widać po ilości przepisów na blogu). Czekam więc na Wasze propozycje, mając nadzieję że czymś mnie zaskoczycie! :-)

poniedziałek, 27 października 2014

Ciasto dyniowe z bakaliami

Ciasto dyniowe z rodzynkami i żurawiną

Ciasto dyniowe z bakaliami (żurawina i rodzynki) to mój autorski przepis na proste i niezwykle smaczne ciasto. Podstawą jest starta na tarce surowa dynia oraz bakalie namoczone w rumie przez całą noc. Całość pokrywa lukier rumowy. Wykorzystałam do niego rum, który pozostał po "upiciu" bakalii. To dość pijane ciasto, tylko dla dorosłych. Po upieczeniu i wystudzeniu ciasta zrobiłam kilka otworów za pomocą drewnianej grubej wykałaczki i nasączyłam delikatnie porcją rumu. Można by więc powiedzieć, ciasto potrójnie rumowe!

piątek, 24 października 2014

Babeczki dyniowe

Przepis na babeczki dyniowe z kremem

Babeczki dyniowe (cupcakes) ze startą, surową dynią z prostym kremem (frostingiem) na bazie białek. Puszyste i aromatyczne ze względu na przyprawę korzenną, skórkę z pomarańczy i ekstrakt z wanilii. Po prostu pyszne! Mimo że nie jadam często takich babeczek z różnego rodzaju kremami, lukrami czy frostingami to dla tych robię wyjątek (i dla babeczek tiramisu). Zakochacie się w nich od pierwszego "zrobienia".

środa, 22 października 2014

Zupa dyniowo-marchewkowa z boczkiem

Zupa dyniowo-marchewkowa z boczkiem szybka i prosta

Najprostsza z zup dyniowych na blogu. Z dodatkiem marchewki, a dla sytości dania z dodatkiem wytopionego boczku. Ta zupa na pewno Wam posmakuje, nasyci i rozgrzeje w jesienno-zimowe dni.
Do zupy podałam grzanki zrobione równie szybko, bowiem na patelni po wytopieniu boczku. Natarłam kromki bułki czosnkiem i posypałam suszoną bazylią. Nie było potrzeby użycia tłuszczu. Jak więc widzicie nie ma prostszego sposobu na pyszny, jesienny obiad.

wtorek, 21 października 2014

Recenzja książki "Moja mała francuska kuchnia" Rachel Khoo

Rachel Khoo "Moja mała francuska kuchnia"

Dostałam tę książkę jeszcze przed jej polską premierą (3.10.2014). To był niezwykły prezent, bo przyznam, że czekałam na niego naprawdę z niecierpliwością. Bo kto nie zna Rachel Khoo, kto nie ogląda z zachwytem jej programów? Jest niekończącym się zródłem inspiracji dla nas, tych którzy gotują i interesują się światem kulinarnym.
Książka okazała się być fantastyczna pod każdym względem! Moje wrażenia niezwykłe!
Liczy sobie 288 stron i ponad 100 fantastycznych przepisów. Rachel przemierzyła Francję wzdłuż i wszerz i właśnie ta książka jest efektem jej kulinarnej wędrówki. Bretania, Bordeaux, Prowansja, Lyon, czy Alzacja to tylko niektóre regiony, z których Rachel czerpała inspiracje i dzięki którym powstały doskonałe przepisy.

poniedziałek, 20 października 2014

Marmurkowe ciasto dyniowe

Ciasto dyniowe z czekoladą

Marmurowe ciasto dyniowe to kolejny mój wypiek, którym pragnę się z Wami podzielić. To ciasto wilgotne, długo utrzymujące świeżość (choć nie mogłam się o tym zbytnio przekonać, tak szybko zniknęło), z korzenną i cytrusową nutą, które robi się bardzo szybko. Wierzch ciasta to połączenie grubej warstwy polewy z gorzkiej czekolady oraz dodatek czekolady białej, dzięki czemu ciasto jest kompletne i gwarantuje idealny smak. Sposób wykonania ciasta jest podobny do mojego ostatniego wypieku. Tym razem jednak podzieliłam ciasto na dwie warstwy, by efektowniej wyglądało. Dodałam również korzennych przypraw i skórkę z cytryny, dzięki czemu ciasto zyskało na smaku.
Jestem przekonana, że Wam posmakuje i zapragniecie robić je częściej! Zwłaszcza jesienią do herbaty z cytryną i stąd moja bardzo jesienna stylizacja.

niedziela, 19 października 2014

Recenzja książki "Kocham Toskanię" Giulii Scarpaleggia

Recenzja książki Kocham Toskanię

Kiedy pierwszy raz otworzyłam tę książkę pomyślałam, że do złudzenia przypomina książki Cristiny Bottari. Podobna szata graficzna, fotografie, historie rodzinne... Nie pomyliłam się, bo kiedy tylko zerknęłam na stopkę okazało się, że sama Cristina Bottari współpracowała z autorką tej książki.
Co do samej autorki...Giulia Scarpaleggia jest autorką bloga Juls Kitchen, który we Włoszech został uznany za najlepszy blog kulinarny. Jest rodowitą Włoszką i doskonałą propagatorką kuchni włoskiej.

piątek, 17 października 2014

Kotleciki z fasoli i kaszy kuskus

Przepis na kotleciki z fasoli

Kotleciki z fasoli i kaszy kuskus, którymi obżeram się od jakiegoś czasu to świetna alternatywa dla zwykłych mielonych. Zdrowe i bardzo syte, do zrobienia w mig! Sprawdzają się w podróży jako przekąska, ale nie tylko. Można je podać z ulubioną sałatą i frytkami z piekarnika. Wówczas to pełnowartościowy i kompletny posiłek dla małych i dużych.
Ja jestem nimi zachwycona i robię je naprawdę często.
Jestem więcej jak pewna, że i Wam posmakują.

środa, 15 października 2014

Sałatka z awokado i fetą

Sałatka awokado, komosa ryżowa, feta

Sałatka z awokado i fetą, komosą ryżową i pestkami dyni. Uwielbiana przeze mnie ostatnio i jadana bardzo często. Te kilka składników w zadziwiający sposób tworzy kompletny smak. Polecam na lunch lub obiad do pracy. Samo zdrowie!
Dzielę się z Wami tym przepisem z nieskrywaną radością i nadzieją, że i Wy ją pokochacie i będziecie mięli na jej punkcie obsesję :-)

poniedziałek, 13 października 2014

Bakłażan faszerowany ryżem z warzywami

Bakłażan faszerowany ryżem

Bakłażan faszerowany ryżem z warzywami to danie bardzo proste i smaczne. Atutem takiego dania jest szybkość wykonania oraz niebanalny smak. Dzięki dodaniu żurawiny farsz do bakłażana jest słodszy, a dzięki chili lekko ostry. To tworzy idealną mieszankę smaków, w sam raz na jesień.
Zapraszam po przepis i serdecznie polecam :-)

PS. Przykro mi, że mam dla Was tylko trzy zdjęcia robione na szybko, przy złym świetle :/ Zapewniam jednak, że danie lepiej smakuje niż wygląda :-)

piątek, 10 października 2014

Naleśniki z karmelizowanymi jabłkami

Naleśniki z jabłkami

Naleśniki z karmelizowanymi jabłkami są fantastycznym sposobem na jesienno-zimowy deser. Przygotujcie naleśniki według ulubionego przepisu i nadziejcie je farszem jabłkowo-cynamonowym, z dodatkiem rodzynek, amaretto i miodu. Mam nadzieję, że się skusicie,bo smakują wyjątkowo!To mój sprawdzony przepis na poprawę nastroju po ciężkim, pochmurnym dniu.

środa, 8 października 2014

Zupa krem z cukinii z koperkiem

Przepis na zupę z cukinii

Zupa krem z cukinii z koperkiem powstała w wyniku opróżniania lodówki przed wyjazdem. Uzbierało się kilka cukinii oraz innych warzyw. Postanowiłam wykombinować kremową zupę. Nie miałam bulionu, ani czasu by go przygotować, wykorzystałam więc wodę, masę przypraw i ziół, które zupę bardzo wzbogaciło. Kolejny raz potwierdziło się, że najprostsze rzeczy, które powstają w wyniku eksperymentów smakują najlepiej :-) A przecież to tylko zupa...

poniedziałek, 6 października 2014

Zupa krem z pieczonych warzyw

Krem z pieczonej dyni - przepis

Zupa krem z pieczonych warzyw to jedna z takich zup, które robią się same. Wystarczy przygotować warzywa, wyłożyć je na blasze, a one same się upieką i właściwie jedyną czynnością będzie ich zmiksowanie, dolanie bulionu i przyprawienie.
Do zupy podałam paluchy z ciasta francuskiego, który pasują idealnie, a zupa dzięki nim jest bardzo syta. Mam zawsze pod ręką ciasto francuskie, dzięki czemu mogę na szybko wyczarować tego typu przekąskę lub dodatek do zupy i sałatek.

piątek, 3 października 2014

Zapiekanka makaronowa z dynią i brokułami

Zapiekanka dyniowa przepis

Zapiekanka makaronowa z dynią i brokułami to pomysł na rodzinny sobotni obiad. Lubię tego typu dania za to, że praktycznie robią się same. No dobrze, troszkę pracy jest, bo dynię trzeba obrać, wydrążyć pestki i pokroić, zblanszować brokuły, ale to i tak nic, więc nie narzekajmy. Możemy w naprawdę szybkim czasie cieszyć się treściwym i smacznym posiłkiem.
Dynia ma to do siebie, że jest jej zazwyczaj dużo (w mojej kuchni przewijały się kolosy po kilkanaście kg). Po rozkrojeniu staram się zazwyczaj szybko ją wykorzystać w zupach, ciastach, sałatkach, dżemach czy gulaszach. Stąd na blogu tyle propozycji dyniowych.

środa, 1 października 2014

Kotleciki z komosy ryżowej i ciecierzycy

Wegańskie kotleciki z komosy ryżowej

Kotlety z komosy ryżowej (quinoa) i ciecierzycy to moja dzisiejsza propozycja dla Was. To pomysł na w miarę szybki i bardzo zdrowy obiad. Coś w rodzaju burgerów, taki domowy fast food. Jestem przekonana, że jeśli jeszcze ich nie jedliście to z pewnością Wam posmakują!Ja bardzo je lubię i robię naprawdę często. Zazwyczaj namaczam ciecierzycę z wyprzedzeniem i bardzo rzadko korzystam z tej puszkowanej.
A za niedługi czas zapraszam na inną wersję tych kotlecików, bardziej w wersji włoskiej :)

poniedziałek, 29 września 2014

Domowe frytki z piekarnika

Jak zrobic domowe frytki w piekarniku

Domowe frytki z piekarnika to jest to! Młode ziemniaki posypane solą morską, pimentonem i skropione oliwą z oliwek. Podane z domowej roboty pastą czosnkową lub tradycyjnie z ketchupem.
Nie wymagają wiele pracy. Pieczenie również nie zajmuje dużo czasu, a to o wiele zdrowsza wersja tradycyjnych frytek.
Użyłam odmiany orlik, ale możecie spróbować swojej ulubionej odmiany ziemniaków.

piątek, 26 września 2014

Ciasto dyniowe z czekoladą

Ucierane ciasto dyniowe z czekoladą

Czekoladowe ciasto dyniowe

Ciasto dyniowe z czekoladą powstało z potrzeby chwili i przeogromnej ochoty na coś słodkiego. Chciałam również wykorzystać rozkrojoną dynię i przetestować jakiś nowy przepis. A że uwielbiam takie ciasta to właśnie dlatego zdecydowałam się na tę słodycz.
Przepyszne, wilgotne ciasto, które umili Wam jesienne popołudnia. Naprawdę polecam i szczerze powiem, że będę częściej do niego wracać.
A do tego kawa zbożowa...mmm...:-)

środa, 24 września 2014

Gulasz z kurczakiem i pieczoną dynią

Jesienny gulasz z kurczakiem i pieczoną dynią

Gulasz z kurczakiem i pieczoną dynią, z dużą ilością korzennych przypraw, lekko pikantny. Typowy jesienny obiad, który możemy serwować z ryżem, kaszami czy pieczywem.
Danie bardzo uniwersalne, które możemy zmienić wedle upodobań. Mam na nie wiele pomysłów. Na pewno będzie smakować idealnie z namoczoną wcześniej i ugotowaną ciecierzycą. Do dania pasują również podsmażone pieczarki lub grzyby, na które mamy obecnie sezon.
W każdym razie polecam Wam przepis i dajcie znać jak smakowało! :-)

poniedziałek, 22 września 2014

Sałatka z buraków i fety

Sałatka z buraków i fety- przepis

Sałatka z buraków i fety jest jedną z moich ulubionych. Bardzo zdrowa, lekka, z minimalną ilością składników. To rodzaj idealnej przystawki podawanej przed głównym daniem. Pięknie się prezentuje ze względu na estetykę podania. Jestem pewna, że taką sałatką zaskoczycie swoich gości!