Strony

środa, 30 września 2015

Chlebek jabłkowy

chlebek jabłkowy przepis
Chlebek jabłkowy


Chlebek jabłkowy z suszonymi figami na bazie dwóch rodzajów mąk: pszennej i pełnoziarnistej wysokiego typu 1850. Z niewielką ilością cukru, za to dosłodzony suszonymi figami. Wilgotny, mało słodki, dlatego można podawać go z miodem lub dżemami. Nazwałam go chlebkiem, mimo że to bardziej ciasto. Śmiało jednak można je serwować na śniadanie lub na deser. Naprawdę polecam, tym bardziej, że robi się je bardzo szybko i nie wymaga nawet włączenia miksera! Wystarczą dwie miski i łyżka. A reszta idzie jak z płatka.

poniedziałek, 28 września 2015

Sałatka z kaszy bulgur i granatu

kasza bulgur, feta sałatka
Sałatka z kaszy bulgur i granatu

Sałatkę z kaszy bulgur i granatu przygotowaliśmy podczas warsztatów Kuchni Lidla z Teo Vafidisem (RELACJA). Sałatka bardzo trafiła w mój gust, ponieważ jak wiecie kocham tego typu sałatki, składające się z kasz, w połączeniu z pestkami granatu i fety. Na blogu znajdziecie conajmniej kilka bardzo podobnych. Ale wracając do starożytnej sałatki (bo tak została nazwana przez Teo) to serdecznie ją Wam polecam. Sprawdzi się na lunch do pracy i szybką kolację w domu. Z tego co wiem wielu blogerów podczas warsztatów zaskoczyła obecność koperku wśród składników, warto jednak go dodać, dzięki czemu sałatka zyskuje na smaku i nabiera greckiego charakteru.
Podczas sesji fotograficznej z którą bardzo się spieszyłam zapomniałam dodać do sałatki ser feta i kiedy o tym pomyślałam praktycznie uprzątnęłam całą stylizację. Na ostatnim zdjęciu więc zaprezentowałam sałatkę z wierzchu udekorowaną serem. Jednak dodałam go oczywiście potem do całości i  wymieszałam.

piątek, 25 września 2015

Chlebek pełnoziarnisty z brzoskwiniami

chlebek z mąki pełnoziarnistej
Chlebek pełnoziarnisty z brzoskwiniami


Chlebek pełnoziarnisty z brzoskwiniami i suszoną żurawiną to bardzo proste ciasto na bazie pełnoziarnistej mąki typ 1850. Gotowe w kilka chwil, ponieważ miesza się je łyżką. Najpierw opracowałam przepis na muffinki i kiedy wyszły naprawdę pyszne i okazałe postanowiłam upiec ciasto. Nie zawiodłam się. Chlebek wyrósł i był naprawdę smaczny, o czym świadczy fakt, że zniknął w oka mgnieniu. A zdjęcia robiłam, kiedy był jeszcze naprawdę gorący i w dodatku w ogromnym pośpiechu.

środa, 23 września 2015

Warsztaty "Hellada na talerzu" Kuchni Lidla

Hellada na talerzu- warsztaty Kuchni Lidla

Hellada na talerzu to temat przewodni warsztatów kulinarnych Kuchni Lidla, w których miałam zaszczyt uczestniczyć w poprzedni piątek. To pierwsze tego typu warsztaty w nowej odsłonie Lidla, a także z nowym prowadzącym Teo Vafidisem.
Teo dzięki swojemu urokowi i poczuciu humoru sprawił, że warsztaty były prawdziwą przyjemnością i przeniosły nas choć na chwilę do tego pięknego kraju jakim jest Grecja. Nie jest mi ona obca, ponieważ wielokrotnie tam bywałam, zarówno na lądzie jak i wyspach i nieustannie jestem pod wrażeniem kraju, ludzi tam mieszkających oraz naturalnie kuchni.

poniedziałek, 21 września 2015

Sałatka z rukolą i figami

Sałatka rukola figi
Sałatka z rukolą i figami

Sałatka z rukolą i figami to moja kolejna jesienna sałatkowa propozycja. Zaledwie kilka wspaniałych składników czyni tę sałatkę bardzo wyjątkową. Mamy tu rukolę, ser z pleśnią, orzeszki piniowe, karmelizowaną czerwoną cebulę, pestki granatu oraz figi, które stawiają kropkę nad "i".
Fenomenalny smak, do którego warto nieustannie wracać. Sałatkę możecie polać dressingiem z podanego przeze mnie przepisu zarówno na zimno, jak i na ciepło. W tym drugim przypadku wystarczy przelać sos na patelnię i chwilę podgrzać, a w nim choćby na chwilę warto zanurzyć figi, by nabrały nowego smaku. Decyzję pozostawiam Wam. Uważam, że obie wersje są bardzo trafione.
Polecam Wam też inną sałatkę z figami. Przepis znajdziecie TU.

piątek, 18 września 2015

Placuszki gryczane z figami

przepis na placki gryczane
Placuszki gryczane z figami


Placuszki gryczane (bezglutenowe) przyprawione cynamonem i podane z figami oraz borówkami. W bardzo jesiennym stylu, skropione miodem spadziowym i posypane orzechami włoskimi. Dodatkowo do środka wsypałam odrobinę mielonego siemienia lnianego. Musicie koniecznie spróbować tych zdrowych i jakże pysznych placuszków. Podajcie je w dowolnymi owocami. Mogą to być również dżemy, frużeliny czy nutella :-) Niebawem pokażę Wam również placuszki dyniowe według tego przepisu. Już nie mogę się doczekać!

środa, 16 września 2015

Przepisy z dynią

dynia-przepisy
Przepisy z dynią

Właściwie sezon na dynie już nastał. Gdzie się nie obejrzę widzę jak się do mnie uśmiechają i kuszą swoją wielkością, ciężarem, kolorem i kształtem. Kocham dynie! Uwielbiam gotować zwłaszcza zupy, robić zapiekanki, dżemy i piec ciasta. Dynia towarzyszy mi cały okres jesienno-zimowy. Moje dyniowe zupy zazwyczaj powstają w spontaniczny sposób. Wrzucam do nich to, co akurat mam pod ręką lub czym dysponuje moja lodówka. Ulubione połączenia to te z chili i mlekiem kokosowym. Czasem dodam marchewkę, niekiedy pomidory lub ciecierzycę. Zawsze udaje mi się wyczarować coś dobrego. Z pewnością pokażę Wam też sposób na zimową, gęstą zupę dyniową z soczewicą. 
Do ciast najczęściej wykorzystuję surową dynię. Muszę się poprawić i przygotować mus lub puree. Dzięki temu będzie łatwiej upiec typowe amerykańskie ciasto dyniowe.
Póki co zebrałam wszystkie dotychczasowe przepisy z bloga. Mam nadzieję, że skorzystacie z co najmniej kilku przepisów.

poniedziałek, 14 września 2015

Sałatka z figami

figi, kozi ser, sałata
Sałatka z figami


Jesienna sałatka z figami i serem brie musi znaleźć się na Waszych stołach o tej porze roku. Jej podstawą są figi oraz dressing miodowo-musztardowy. Sałatka smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno. Warto jednak podać ją od razu po przygotowaniu. Smaki rozkładają się zupełnie inaczej. Karmelizowane figi i smażony ser to świetny sposób na jesienną sałatkę. Do tego lampka wina i kawałek bagietki = poezja smaku!

piątek, 11 września 2015

Kruche ciasto ze śliwkami, budyniem i bezą


ciasto ze śliwkami i bezą
Kruche ciasto ze śliwkami, budyniem i bezą

Kruche ciasto ze śliwkami, budyniem i bezą na kakaowym spodzie idealne na zbliżające się jesienne dni. Kruchy maślany spód w połączeniu z budyniem waniliowym i śliwkami to już całkiem dobre połączenie, a jeśli dodamy jeszcze bezę powstaje naprawdę wypasione ciasto. Wiecie, że mam do takich słabość, może dlatego na blogu kruchych ciast jest aż nadto!

Bądźcie na bieżąco, dzięki Facebookowi,  ponieważ zamieszczam tam zdjęcia z mojej kuchni.

środa, 9 września 2015

Recenzja książki Valery Drouet&Pierre-Louis Viel "Burgery"

Burgery recenzja
Recenzja książki "Burgery"

Panująca ostatnio moda na burgery sprawiła, że postanowiłam przetestować kilka knajpek z tego typu jedzeniem. Burgery począwszy od tych bardzo przeciętnych z nadmuchanymi, sztucznymi bułkami i plackami mięsa jak naleśnik odstraszyły mnie skutecznie już na samym początku. Udałam się jednak do nowootwartej restauracji w Częstochowie, w której jeden z uczestników Top Chefa serwuje własną wersję burgera. Wystarczył w karcie jeden porządny burger (nie 10 do wyboru za to z kiepskim wnętrzem) bym zrozumiała filozofię jego przygotowania. Smak mięsa, konfitury z czerwonej cebulki i ketchupu z buraka czuję do dziś, dlatego czym prędzej wybiorę się ponownie do tej restauracji, ale jak dobrze wiecie i znacie mnie już doskonale, to wkrótce zacznę burgery robić w domowych warunkach (już kiedyś robiłam Klik!). A z pomocą przyjdzie mi książka Valery Drouet&Pierre-Louis Viel, dzięki której zainspirowałam się do działania.

poniedziałek, 7 września 2015

Sałatka z pomidorów z sardelami

sałatka sardele pomidory jajko
Sałatka z pomidorów z sardelami

Sałatka  z pomidorów z sardelami powstała w wyniku potrzeby chwili i ze składników jakie były pod ręką. Jest ich dosłownie kilka, a całość utrzymana jest w klimacie kuchni hiszpańskiej. Małe zielonkawe pomidorki, oliwki, ugotowane na twardo jajka oraz sardele, które udało mi się kupić w hiszpańskim tygodniu Lidla. Te pyszne małe rybki w zalewie octowej z ziołami pasują tutaj idealnie i stanowią kropkę nad "i". Polecam Wam tę skromną, ale jakże pyszną sałatkę, która dla mnie stanowi lekką kolację.
Korzystając z okazji przepraszam, że ostatnio jestem tu rzadziej, a przepisów jest mniej. Moja nieobecność spowodowana była krótkim wyjazdem, co z pewnością zauważyliście na Facebooku. 
Ilość przetworów jakie robiłam do domowej spiżarni również odciągnęła mnie od bloga i wymyślania kolejnych nowych przepisów. Przerobiłam 55 kg pomidorów, 10 kg ogórków, 3 kg aronii, zrobiłam 20 słoików 1 litrowych LECZO, a także posiekałam kilkanaście pęczków zieleniny do mrożenia, nie wspominając o kompotach z wiśni, nalewce wiśniowej, nalewce z czarnej porzeczki, dżemach i frużelinach. 

wtorek, 1 września 2015

Sernik z musem borówkowym na zimno

sernik na zimno z galaretką i borówkami
Sernik z musem borówkowym na zimno

Sernik z musem borówkowym na spodzie z ciasteczek Oreo. Miałam go w zamyśle już od dawna, ale przyznam, że ciągle zajmowały mnie inne wypieki, a przerwa spowodowana upałami była też przerwą od deserów. 
Podstawą białej masy sernika jest mascarpone i jogurt grecki z dodatkiem ekstraktu z wanilii z niewielką ilością cukru pudru. Sernik dodatkowo można wzbogacić o likier kokosowy pod warunkiem, że nie będą go jadły dzieci. Warstwa galaretki z rozmiksowanymi borówkami została przeze mnie przygotowana w osobnej formie i przełożona do większej po stężeniu galaretki. To robi niesamowite wrażenie, dzięki czemu sernik wygląda bardziej artystycznie. Kroi się pięknie, kiedy za każdym razem moczymy nóż w gorącej wodzie i przecieramy ręcznikiem papierowym.
To piękny wizualnie sernik na zimno i tak dobry, że polecam Wam go do zrobienia. 
Jak w przypadku każdego sernika na zimno, radzę przygotować go wieczorem i wstawić na całą noc do lodówki.